Zubne ljuskice su tanki prilagođeni protetski nadomjestak koji se trajno lijepi na prednju površinu zubi kako bi poboljšale njihov izgled. Zubnim ljuskicama korigiramo veličinu, oblik, boju i neželjeni razmak zubi. Zubne ljuskice mogu biti izrađene od različitih materijala, a najčešće se koriste kompozitne i keramičke ljuskice.
Jedan od postupaka u planiranju zubnih ljuskica je Digital Smile Design protokol. Digital Smile Design je koncept koji koristi naprednu tehnologiju kako bi se pacijentima omogućilo vizualiziranje i sudjelovanje u dizajnu njihovog novog osmijeha. Kroz ovaj protokol, stomatolog koristi digitalne fotografije, skeniranje i simulacije kako bi prikazao pacijentu kako će izgledati njegovi/njeni zubi nakon postupka izrade zubnih ljuskica.
Glavna razlika između zubnih ljuskica i zubnih krunica je u brušenju, tj. pripremi zuba za odabrani protetski nadomjestak. Za zubne ljuskice se brusi samo prednja ploha zuba, a za zubne krunice moramo pobrusiti cijeli zub.
Kompozitne ljuskice izrađene su od posebnog dentalnog materijala koji se nanosi direktno na zube. Ova vrsta ljuskica je popularna jer se mogu oblikovati i nanijeti u samo jednom posjetu stomatologu. Kompozitne ljuskice su pristupačnija opcija u usporedbi s keramičkim ljuskicama.
Keramičke ljuskice izrađene su od visokokvalitetne keramike koja ima veću trajnost od kompozitnih ljuskica i bolji estetski izgled. Keramičke ljuskice se izrađuju u dentalnom laboratoriju prema individualnim potrebama pacijenta. Keramičke ljuskice pružaju prirodniji izgled i dugotrajnost, te su manje podložne promjenama boje i mrljama.
Kvalitetno postavljene i pravilno održavane zubne ljuskice ne bi trebale oštetiti prirodne zube. Međutim, kod postupka pripreme zuba za ljuskice uklanja se tanki sloj zubne cakline. Naša stomatologica će pažljivo pristupiti ovom postupku kako bi minimalizirala oštećenje zuba i osigurala dugotrajne rezultate. Zub se, naravno, brusi minimalno.
Kvalitetne zubne ljuskice izrađene od keramike otporne su na promjene boje. Međutim, treba imati na umu da se prirodni zubi i okolno tkivo mogu s vremenom mijenjati. Stoga je važno održavati redovitu oralnu higijenu, uključujući pravilno četkanje i korištenje zubnog konca. Također je preporučljivo izbjegavati konzumaciju prehrambenih namirnica i pića koji mogu uzrokovati mrlje na zubima, poput tamnih napitaka ili duhanskog dima.
Zubne ljuskice su dugotrajno rješenje za estetske nedostatke zuba. Njihova trajnost ovisi o vrsti materijala od kojeg su izrađene i održavanju higijene pacijenta. Keramičke ljuskice su obično trajnije i mogu trajati godinama, dok kompozitne ljuskice imaju kraći vijek trajanja i potrebno ih je s vremena na vrijeme zapolirati.
Važno je konzultirati se sa stomatologom kako bi utvrdili je li zubna ljuskica pravo rješenje za Vaše specifične potrebe. Stomatolog će procijeniti Vaše oralno zdravlje, estetske ciljeve i preporučiti najprikladniju vrstu zubnih ljuskica za postizanje željenih rezultata.
Zubne ljuskice, bilo kompozitne ili keramičke, zahtjevaju minimalno brušenje zuba prije postavljanja, što ih čini manje invazivnim rješenjem u usporedbi sa drugim estetskim dentalnim postupcima.
Postupak postavljanja zubnih ljuskica uključuje pripremu zuba, što uključuje blago brušenje površine zuba. Zatim se uzima otisak zuba kako bi se izradile prilagođene ljuskice u dentalnom laboratoriju. Konačno, zubne ljuskice se trajno pričvršćuju na prednju površinu zuba.