Potpornu strukturu zuba čini njegov parodont. Stoga da bi zub ostao zdrav u ustima, mora biti zdrav i njegov parodont. Ispravnu higijenu zubi i parodonta objašnjavamo svim našim pacijentima detaljno kako bi usvojili nove navike brige oko istih i na taj način očuvali zdravlje i zubi i parodonta.
Ako naši pacijenti imaju stomatološki rad u ustima, bilo estetske ili funkcionalne prirode, taj isti se neće dugoročno održati, ako nema ispravnog održavanja zubi i njegovih potpornih struktura.
Parodontologija se bavi održavanjem zdravlja potpornih struktura, ali i bolestima vezanim uz njih, gingivitisom, akutnim i kroničnim parodontitisom ili parodontozom.
Naš zadatak je naučiti pacijente ispravnom održavanju oralne higijene, a onda dolazimo do cilja, a to su zdravi zubi i zdravi desni. Često su pacijenti zbunjeni čitavim nizom proizvoda koji se nude na tržištu od zubnih pasti i četkica, pa sve do oralnih tuševa i električnih četkica. Upute o održavanju higijene su individualne i ovise o situaciji koju nalazimo kod pojedinog pacijenta. Shodno tome dajemo i savjete koju zubnu pastu odabrati i za koju zubnu četkicu se odlučiti.
Najčešća pitanja
Čišćenje zubnog kamenca je preventivni postupak koji je potrebno napraviti svakih 6 mjeseci sa ciljem zdravlja zubi i parodonta.
Postoje dvije vrste zubnog kamenca. Bijeli površinski zubni kamenac koji je vidljiv okom i onaj dubinski, tamni koji se nalaze ispod ruba gingive (subgingivno). I jedan i drugi narušavaju zdravlje parodonta i potrebno ih je ukloniti.
Postupak čišćenja zubnog kamenca je ponekad bolan, posebice kod uklanjanja subgingivnog kamenca, ali u tom slučaju pacijentu savjetujemo aplikaciju lokalne anestezije kako bi zahvat bio što ugodniji. Nakon čišćenja zubnog kamenca slijedi pjeskarenje zubi kojim uklanjamo zubni plak i površinske pigmentacije.
Najčešća pitanja
Kod pacijenata koji imaju uznapredovalu bolest parodonta, bio to akutni ili kronični parodontitis ili parodontoza, radimo kiretažu, tj. struganje i poliranje korijena zuba. Prije odluke o kiretaži zuba potrebno je napraviti parodontološki pregled tj utvrditi status svakog pojedinog zuba i njegovog parodonta. Pregled traje otprilike 30 do 45 minuta i tada se mjeri dubina džepova oko svakog zuba, te stupanj krvarenja zubnog mesa i papila.
Najčešća pitanja